BOROFANOHIO.NET 

Subtitle

 
 

DIVISION 3
October 18
12:01 AM

 

106 – TIED FOR DEEPEST WEIGHT (Top 20)

1. Zack Mattin (Delta) Sophomore

2. Kellan Anderson (Covington) Sophomore

3. Nolan Frye (Cuyahoga Hts.) Freshman

4. Olivia Shore (Miami East) Sophomore

5. Caleb Schroer (Troy Christian) Junior

6. Alec Homan (Milan Edison) Freshman

7. Tyler Davis (Oak Harbor) Sophomore

8. Teagan Hendricks (Greeneview) Sophomore 

9. Kole Freeman (Hopewell-Loudon) Sophomore

10. Matt Ellis (Legacy Christian) Freshman

11.  Mike Prikryl (Rootstown) Sophomore

12. Jordan Kennedy (Allen East) Junior

13. Patrick Reineke (Hawken) Freshman

14. Gavin Caprella (Lima C.C.) Freshman

15. Gavin Owens (Eastwood) Freshman

16. Jayden Strickland (South Central) Sophomore

17. Cameron Henneman (Liberty Center) Senior

18. Wil Blevins (SMCC) Junior

19. Jarrett Hornish (Wayne Trace) Freshman

20. Adam Ryder (Tuslaw) Freshman



Other Returning State Qualifiers:

Alex Overly (Shenandoah) Sophomore

Josh Proper (Delaware Christian) Sophomore





113

1. Caleb Edwards (Rootstown) Sophomore

2. Casey Barnett (Milan Edison) Sophomore

3. Lucian Brink (Coshocton) Junior

4. Aidan McAlexander (Antwerp) Senior

5. Brandon Hahn (Eastwood) Sophomore

6. Collin Yinger (Nelsonville-York) Senior

7. Brett Szuhay (Crestwood) Junior

8. Max Shore (Miami East) Freshman

9. Cade Petersen (Oak Harbor) Freshman

10. Trey Allen (Mechanicsburg) Freshman 

11. Jeremiah McKee (Wellington) Freshman

12. Troy Kennedy (Troy Christian) Freshman  

13. Gabe Sutton (Wayne Trace) Sophomore

14. Logan Attisano (Legacy Christian) Freshman

15. Dylan Martin (W.S. Northwestern) Junior





120 – TIED FOR DEEPEST WEIGHT (Top 20)

1. Oscar Sanchez (Genoa) Senior

2. Ray Adams (Milan Edison) Senior

3. Wyatt Riddle (East Clinton) Junior

4. Gavin Weaver (Newcomerstown) Junior

5. Antonio Lecki (Milbury Lake) Junior

6. Austin Guthrie (Coshocton) Senior

7. Cael Vanderhorst (Covington) Sophomore

8. Jake White (Akron Manchester) Junior

9. Camron Lacure (Legacy Christian) Freshman

10. Marshall Niswonger (Caldwell) Senior

11. Chase Caprella (Lima C.C.) Junior

12. Drake Carmean (Allen East) Sophomore

13. Hunter Long (Wayne Trace) Freshman

14. Jake Edelman (Pymatuning Valley) Junior

15. Luke Stroud (Mechanicsburg) Sophomore

16. Reece Mullholland (Carey) Junior

17. Gabe Meyer (Delta) Sophomore

18. Jackson Reineke (Hawken) Junior

19. Kyle Keenan (South Range) Senior

20. Jacob Edwards (River Valley) Senior





126

1. Ethan Turner (Troy Christian) Junior

2. Zach Larue (Akron Manchester) Senior

3. Gavin Brown (Legacy Christian) Freshman

4. Cameron Dickman (Oak Harbor) Senior

5. Gavin Ramos (Northmor) Junior

6. Jacob McHood (Mogadore) Freshman

7. Brian Palmer (Buckeye Local) Sophomore

8. Trey Sander (Bethel-Tate) Senior

9. Zack Schaller (Swanton) Senior

10. Jacob Poling (Versailles) Senior

11. Michael Kucera (Independence) Senior

12. Westyn Moyer (Mechanicsburg) Freshman

13. Konnor Duncan (Kirtland) Senior

14. Hayden Johnson (Richmond Edison) Junior

15. Storm Stanley (Waynedale) Sophomore





132

1. Julian Sanchez (Genoa) Senior

2. Cole Mattin (Delta) Senior

3. Klay Reeves (Johnstown Northridge) Senior

4. Dakota Blanton (Ashland Crestview) Senior

5. Logan Hursey (Newcomerstown) Sophomore

6. Seth Majewski (Brooklyn) Senior

7. Matthew Dewitz (Oak Harbor) Junior

8. Luke Hopkins (Cuyahoga Hts.) Senior

9. Nic Alvarez (Legacy Christian) Freshman

10. Jake Hurst (Mechanicsburg) Freshman

11. Joey Buckland (West Jefferson) Senior

12. Zach Rocha (Archbold) Senior

13. Ethin Hoffman (Arcanum) Senior

14. Isaac Hernandez (Ottawa-Glandorf) Senior

15. Tate Geiser (Dalton) Freshman 


Returning State Qualifier:

Jamie Viront (Tuslaw) Senior





138 – TIED FOR DEEPEST WEIGHT (Top 20)

1. Dylan D’Emilio (Genoa) Senior

2. Jordan Keegan (Milan Edison) Senior

3. Niko Chilson (Rootstown) Senior

4. Parker Watson (Lutheran West) Senior

5. Brier Marthey (Tuslaw) Junior

6. Cael Rowland (W.S. Northwestern) Senior

7. Peyton Lane (National Trail) Junior

8. Carter Winegardner (West Muskingum) Junior

9. C.J. Smith (Marion Pleasant) Freshman

10. Kaleb Nickels (Miami East) Junior

11. Jackson Hugentobler (Madeira) Senior

12. Maxwell Kirby (Fairless) Freshman

13. Tad Jensen (Oak Harbor) Senior

14. Blake Barrick (Coshocton) Senior

15. James Torres (Richmond Edison) Senior

16. Jacob Martz (Collins W.R.) Senior

17. Johnny Schirmer (Blanchester) Junior

18. Cory Stiffler (Orrville) Sophomore

19. Niko Christo (Northmor) Freshman

20. Nick Cianciola (Canton C.C.) Senior





145

1. Nick Burgard (Ashtabula St. John) Senior

2. Dustin Morgillo (Genoa) Junior

3. Joey Caprella (Lima C.C.) Senior 

4. Brennan Shirley (Tuslaw) Senior

5. Jeremy Tracy (Mapleton) Junior

6. Devan Hendricks (Greeneview) Senior

7. Ryan Whitten (Troy Christian) Senior 

8. Colton Robins (Reading) Senior

9. Gunnar Endicott (Elmwood) Freshman 

10. Shadrick Slone (Milan Edison) Freshman

11. Travis Howard (Preble Shawnee) Sophomore

12. Tyler Bauer (Hicksville) Senior 

13. Trent Duvall (Rootstown) Senior

14. Teryn DeBold (Seneca East) Senior

15. Brennan Short (Archbold) Junior





152

1. David Cumberledge (Ashtabula St. John) Junior 

2. Kevin Contos (Genoa) Junior

3. Ryan Marvin (Swanton) Senior

4. Kyle Ryder (Tuslaw) Senior 

5. Beau Lefever (Mapleton) Senior

6. Keringten Martin (Covington) Senior

7. Carl Roberts (Rossford) Junior

8. Noah Inboden (Nelsonville-York) Junior

9. Jack Brocco (Independence) Senior

10. Andrew Halko (Bishop Ready) Senior

11. Tony Martinez (Northmor) Senior

12. Mason Kuneff (Bridgeport) Senior

13. Dylan Schenck (Milton-Union) Senior

14. Nick Skye (Mogadore) Sophomore

15. Austin Awan (Troy Christian) Sophomore 


Returning State Qualifier:

Andrew McFee (West Muskingum) Junior





160

1. James Limongi (Genoa) Senior

2. Conor Becker (Northmor) Junior

3. Seth Henderson (MVCA) Senior

4. Billy Luft (Newark Catholic) Senior

5. Hayden Pummel (Indian Lake) Sophomore

6. Trevor Franks (Lakota) Junior

7. Clayton Schirmer (Blanchester) Senior

8. Brady Jaso (Gibsonburg) Senior

9. Chris Anderson (Rootstown) Sophomore

10. Donovan Palmer (Lutheran West) Sophomore

11. Zion Matlock (Youngstown Liberty) Senior

12. D.J. Slone (Willard) Junior

13. Josh Fink (Coldwater) Senior

14. Kasyn Schaffner (Archbold) Senior

15. Tabor Lackey (Trimble) Freshman


Returning State Qualifier:

Coltin Meek (Newcomerstown) Sophomore





170

1. Brad Mendoza (Gibsonburg) Senior 

2. Santino Kusic (Bridgeport) Senior

3. T.J Rhamy (Patrick Henry) Junior

4. Danny Rosales (Ottawa-Glandorf) Senior

5. Sevi Garza (Rittman) Sophomore

6. Brylan Clouse (Barnesville) Senior

7. Clayton Takacs (Grand Valley) Senior

8. Gavin Davis (Loudonville) Junior

9. Ethan Ducca (Ashtabula St. John) Junior

10. Caden Brown (Ayersville) Junior

11. Devin Oligee (Middletown Madison) Sophomore

12. Bryce Keckley (West Jefferson) Freshman

13. Nick Rossi (Independence) Senior

14. Kaleb Leeth (Mohawk) Sophomore

15. Max Lemon (Waynedale) Senior





182

1. Chris Langguth (Rootstown) Senior

2. Tanner May (Carey) Junior

3. Wil Morrow (Patrick Henry) Junior

4. Garrett Neth (Allen East) Junior

5. Ethan Pappas (Richmond Edison) Sophomore

6. Craig Montgomery (Troy Christian) Junior

7. Justin Colbert (Clearview) Senior

8. Kaden Kidd (Norwayne) Sophomore

9. Kaleb Merrick-Neff (Youngstown Liberty) Senior

10. Zach Hazlett (Grand Valley) Senior

11. Nathan Shaw (Waynedale) Junior

12. Antonio Quezada (Genoa) Junior

13. Mason Babcock (Archbold) Junior

14. Garrett Wright (Elmwood) Senior

15. Christian Blank (Ashtabula St. John) Senior


Returning State Qualifier:

Richard McFarland (Martins Ferry) Junior





195

1. Hudson Jump (Grandview Hts.) Senior

2. Deandre Nassar (Bluffton) Senior

3. Jake Loar (Tuslaw) Senior

4. Jake Sage (Oak Harbor) Senior

5. Drake Dobson (Martins Ferry) Senior

6. Mitch Sanders (Newbury) Junior

7. Juan Castillo (Tinora) Senior

8. Sam Lowe (Southern Local) Sophomore

9. Kiras Kirjauskas (VASJ) Senior

10. Levi Morrison (Greenon) Senior

11. Major Stratton (West Liberty-Salem) Senior

12. Brian Martin (Genoa) Senior

13. Colton Snyder (Nelsonville-York) Sophomore

14. Chris Cox-Wilson (North Union) Senior

15. Gage Kerrigan (Covington) Junior





220 – TIED FOR DEEPEST WEIGHT (Top 20)

1. Ryan Boyle (Rootstown) Senior

2. Caleb Carpenter (Liberty Center) Senior

3. River Pappas (Richmond Edison) Senior

4. Brenden Dalton (Miami East) Senior

5. Hunter Braithwaite (West Jefferson) Senior

6. Zach Meade (Barnesville) Senior

7. Dalton Rice (Shenandoah) Senior

8. Dylan Sargent (Columbus Grove) Junior

9. Nick Baker (Troy Christian) Senior

10. Travis Degler-Meade (Ayersville) Senior

11. Alex Duran (Genoa) Senior

12. Will Bechstein (Elmwood) Junior

13. Luke Clymer (Independence) Junior

14. Anthony Czap (South Range) Junior

15. Austin Ryder (Dalton) Freshman

16. Aidan Ritacco (Kirtland) Freshman

17. Austin Kohlhofer (Delta) Freshman

18. Wyatt Moyer (Sandy Valley) Freshman

19. Sam Hardenburg (Bishop Ready) Senior

20. Dylan Wilson (Danville) Senior





285

1. Noah Koch (Genoa) Senior

2. Noah Price (Fremont St. Joseph CC) Senior

3. Joe Warren (Smithville) Senior

4. Donovan McCollister (Nelsonville-York) Senior

5. Liam Kirkpatrick (Newark Catholic) Senior

6. Dylan Thompson (North Union) Senior

7. Kain Brossia (Elmwood) Senior

8. Jeff Meyer (Columbus Grove) Sophomore

9. Caden Hill (Ashland Crestview) Junior

10. Ty Stevenson (Preble Shawnee) Junior

11. Raven Brant (Willard) Senior

12. Dalton Richard (Delta) Senior

13. John Hill (Arcadia) Senior

14. Ethan Schlack (Carey) Senior

15. Isaiah Lafontaine (Chil. Southeastern) Senior







Team Rankings:

1. Genoa 170 pts.

2. Rootstown 98 pts.

3. Milan Edison 72 pts. 

4. Tuslaw 58 pts.

5. Troy Christian 57 pts.

6. Ashtabula St. John 56 pts. 

7. Oak Harbor 49 pts.

8. Delta 48 pts.  

9. Covington 37 pts.

10. Miami East 36 pts.

11. Patrick Henry 34 pts.

12. Northmor 33 pts. 

 

Weight Changes/Suggestions/etc.

Thank you!
Oops. An error occurred.
Click here to try again.