BOROFANOHIO.NET 

Subtitle

 
 

Division 2
Returnees

March 26

 

106

State Champ: Kyle Rowan (Perry) Junior

State Runner-Up: Kenneth Crosby (Akron STVM) Sophomore

State 3rd Place: Nolan Gessler (Graham) Freshman

State 5th Place: Drake Cerny (River Valley) Freshman

State 6th Place: Brendan McCrone (Lake Catholic) Freshman

State 7th Place: Brandon Sauter (Batavia) Freshman


Consi R12: Nick Barber (Canfield) Sophomore

Consi R12: Max Oprzadek (Sandusky Perkins) Sophomore

Consi R12: Gabe Alda (Bellevue) Sophomore

Consi R12: Damon Molina (Wauseon) Sophomore


0-2 Record @ State: David Woolever (Carrollton) Freshman

0-2 Record @ State: Caleb Thomas (Monroe) Sophomore

0-2 Record @ State: Griffin Chmiel (Alexander) Junior

0-2 Record @ State: Colin Mellott (Wapakoneta) Sophomore


State Alternate @ Norwalk: Logan Cravatas (Medina Buckeye) Freshman

State Alternate @ Alliance: Robbie Sagaris (Aurora) Sophomore

State Alternate @ Heath: Jack Welsh (West Holmes) Sophomore

State Alternate @ Wilmington: Weston Melvin (Miami Trace) Freshman


District 6th @ Norwalk: Stephen Tepper (Bay) Junior

District 6th @ Alliance: Mason Amodio (Ravenna Southeast) Freshman

District 6th @ Heath: Tyler Beckley (Indian Valley) Freshman

District 6th @ Wilmington: Andrew Stachler (Greenville) Junior

 

 

 

 

 

 

113

State Runner-Up: Cael Woods (West Holmes) Junior

State 3rd Place: Jake Manley (Otsego) Junior

State 4th Place: Jake Hamulak (Chardon) Junior

State 5th Place: Dierre Clayton (Akron STVM) Sophomore

State 7th Place: Michael Petrella (Bishop Harley) Junior

State 8th Place: Blake Sheppard (New Lexington) Junior


Consi R12: Mark Emmerling (Beaver Local) Freshman

Consi R12: Hunter Miller (Canton South) Junior

Consi R12: Rico Cunningham (Sandusky) Junior

Consi R12: Trace Braun (Graham) Sophomore


0-2 Record @ State: Eddie Pinc (Medina Buckeye) Sophomore

0-2 Record @ State: Chase Huff (Goshen) Junior

0-2 Record @ State: Jacob Bryan (Wyoming) Sophomore

0-2 Record @ State: Branton Dawes (Washington C.H.) Freshman


State Alternate @ Norwalk: Cameron Deiter (Bowling Green) Freshman

State Alternate @ Alliance: Ethan Fletcher (Canfield) Sophomore

State Alternate @ Heath: Alijah Stevens (Licking Valley) Freshman

State Alternate @ Wilmington: Justin Mills (Valley View) Junior


District 6th @ Norwalk: Colton Campbell (Clear Fork) Sophomore

District 6th @ Alliance: Nathan Demangeont (Woodridge) Sophomore

District 6th @ Heath: Jacob Norris (Minerva) Sophomore

District 6th @ Wilmington: Jordan Zigo (Trotwood-Madison) Junior

 

 

 




120

State Champ: Garett Lautzenheiser (Louisville) Sophomore

State 3rd Place: Josh Dunn (Goshen) Junior

State 4th Place: Tyler Masters (West Holmes) Junior

State 5th Place: Payton Burgdorf (Firelands) Junior

State 6th Place: Logan Ours (Beaver Local) Freshman


Consi R12: Chanston Moll (Westfall) Junior

Consi R12: Koen Kish (St. Clairsville) Sophomore


0-2 Record @ State: Anthony Trivisono (Lake Catholic) Sophomore


State Alternate @ Norwalk: Noah Alda (Bellevue) Junior

State Alternate @ Alliance: Caden Scarborough (CVCA) Sophomore

State Alternate @ Heath: Brandon Brown (Carrollton) Sophomore

State Alternate @ Wilmington: Tyler Harkins (Norwood) Junior


District 6th @ Norwalk: Adam Samad (Fairview)

District 6th @ Alliance: Elliot Alessia (Akron STVM) Freshman


 

 




126

State Champ: Davin Rhoads (Louisville) Sophomore

State Runner-Up: Cole McComas (Beaver Local) Junior

State 4th Place: Isaiah Wortham (Dayton C-J) Junior

State 6th Place: Matt Williams (CVCA) Junior

State 7th Place: Peyten Kellar (Vincent Warren) Sophomore


Consi R12: Josh Lyons (Mansfield Senior) Junior

Consi R12: Matt Kaufmann (Fairview) Freshman

Consi R12: Anthony Ashley (Medina Buckeye) Sophomore

Consi R12: Chris Kelly (Graham) Junior


0-2 Record @ State: Tyler Woods (Franklin) Sophomore

0-2 Record @ State: Domanick Speelman (Carrollton) Freshman

0-2 Record @ State: Pierce Taylor (McNicholas) Freshman

0-2 Record @ State: Nolan Ray (Wauseon) Junior


State Alternate @ Alliance: Sam Van Sickle (Akron STVM) Sophomore

State Alternate @ Heath: Dominic Davis (London) Junior


District 6th @ Norwalk: J.D. Thom (Sandusky Perkins) Sophomore

District 6th @ Alliance: Collin Koenig (Perry) Sophomore

District 6th @ Heath: Devin Factor (Sheridan) Junior

District 6th @ Wilmington: Dylan Haftrant (Logan Elm) Junior

 

 

 

 

 


132

State Runner-Up: Nick Moore (Graham) Sophomore

State 3rd Place: Elijah Hunter (Sandusky) Junior

State 4th Place: Tyler Muldrew (Steubenville) Sophomore


Consi R12: Caden Stout (St. Clairsville) Freshman

Consi R12: Cooper Krauth (Revere) Sophomore


0-2 Record @ State: Hayden Martin (River View) Junior

0-2 Record @ State: Tyrone Keeton (West Carrollton) Junior

0-2 Record @ State: Nicholas Coreno (Lake Catholic) Junior

0-2 Record @ State: A.J. Lewandowski (Dayton Oakwood) Junior


District 6th @ Norwalk: Connor Twigg (Wauseon) Freshman

District 6th @ Alliance: Mason McCarty (Marlington) Junior

District 6th @ Heath: Kody Beal (New Lexington) Sophomore

District 6th @ Wilmington: Nathan Bryan (Wyoming) Sophomore

 

 

 



 

138

State Champ: Alek Martin (Graham) Sophomore

State Runner-Up: Micah Norwood (Bishop Hartley) Sophomore

State 4th Place: Antwaun Burns (London) Freshman


Consi R12: Matthew Woomer (Warren Howland) Freshman

Consi R12: Gabe Steyer (Van Wert) Junior

Consi R12: Ethan Mueller (Minerva) Junior

Consi R12: Mcale Callahan (Miami Trace) Sophomore


District 6th @ Alliance: Joe Averill (University School) Junior

District 6th @ Wilmington: Alex Pitsch (Monroe) Freshman

 

 

 

 

 

 

145

State Runner-Up: Douglas Terry (Granville) Sophomore

State 4th Place: Brody Conley (Tiffin Columbian) Freshman

State 6th Place: Skyler Lasure (Beaver Local) Junior

State 7th Place: Jordan Barnett (Sheridan) Sophomore


Consi R12: Ethan Turnbaugh (Ontario) Freshman

Consi R12: Jesse Wright (Otsego) Junior


0-2 Record @ State: Joel Abbott (Benjamin Logan) Junior

0-2 Record @ State: Peyton Bennett (Logan Elm) Junior

0-2 Record @ State: Austin Pownall (CVCA) Sophomore


State Alternate @ Norwalk: Jesse Wright (Otsego) Junior

State Alternate @ Heath: Walker Uhl (West Holmes) Junior

State Alternate @ Wilmington: Robby Frederick (Clinton-Massie) Junior


District 6th @ Norwalk: Cole Weatherly (Sandusky Perkins) Junior

District 6th @ Alliance: Daniel Kennedy (Louisville) Sophomore

District 6th @ Wilmington: Kyle Mink (Monroe) Junior

 


 

 

 


152

State Runner-Up: Dylan Fishback (Aurora) Freshman

State 4th Place: Jax Leonard (Louisville) Junior

State 5th Place: Dylan Dodson (Licking Valley) Sophomore

State 6th Place: Derick Coleman (Clyde) Junior


Consi R12: Colton Turnbaugh (Ontario) Junior

Consi R12: Ethan Phillips (Norwalk) Sophomore


0-2 Record @ State: Nicholas Machuca (Dayton C-J) Junior


State Qualifier: Logan Krulik (Beaver Local) Sophomore *DID NOT WRESTLE*


State Alternate @ Norwalk: Mason Elson (Port Clinton) Junior

State Alternate @ Wilmington: Sean Beltran (Hamilton Ross) Sophomore


District 6th @ Norwalk: Vinny D' Amico (Sandusky) Junior

 

 

 

 

 


160

State Runner-Up: Ethan Hernandez (Norwalk) Junior

State 3rd Place: Justin Mayes (Bellevue) Sophomore

State 4th Place: Isaiah Stickley (Graham) Junior

State 6th Place: Ethan Pappas (Steubenville) Sophomore

State 8th Place: Hadyn Danals (River Valley) Sophomore


Consi R12: Zach Love (Indian Valley) Junior


0-2 Record @ State: Steele Boysel (Benjamin Logan) Junior


State Alternate @ Norwalk: Tommy Mabry (St. Marys Memorial) Junior

State Alternate @ Heath: Brenden Severs (Beaver Local) Freshman

State Alternate @ Wilmington: Zac Schmidt (Eaton) Sophomore


District 6th @ Norwalk: J.J. Holliday (Huron) Sophomore

District 6th @ Alliance: Braylin Lightner (Alliance) Junior

District 6th @ Heath: Layne Talbot (New Lexington) Junior

 

 

 

 

 

 

170

State 4th Place: Cole Hivnor (Lake Catholic) Sophomore

State 6th Place: Ethan Anderson (Aurora) Junior

State 8th Place: Trevor Stewart (Urbana) Freshman


Consi R12: Brice Parks (Jackson) Junior

Consi R12: Jacob Armstrong (Indian Valley) Junior

Consi R12: Gage Johnson (Franklin) Junior


0-2 Record @ State: Mason Cover (Bay) Sophomore *ENTERED AS ALTERNATE*

0-2 Record @ State: David Frederick (Dayton C-J) Sophomore

0-2 Record @ State: Collin Corapi (Bellevue) Sophomore


State Alternate @ Alliance: Brody Stallings (Cloverleaf) Junior

State Alternate @ Wilmington: Zane Mancillas (Greenville) Junior


District 6th @ Norwalk: Jerome Shaw-Mason (Padua Franciscan) Sophomore

District 6th @ Alliance: Jesse Kanatzar (Tallmadge) Junior

 


 

 

 


182

State Champ: Anthony D’Alesio (Canfield) Junior

State 4th Place: David Tuttle (Steubenville) Junior

State 5th Place: Gabe Phillips (Norwalk) Junior


Consi R12: Ryan Gear (McNicholas) Junior


0-2 Record @ State: Joey Simcoe (Tiffin Columbian) Junior

0-2 Record @ State: Alex Carrothers (Carrollton) Junior

0-2 Record @ State: Tai Carter (Sandusky Perkins) Junior

0-2 Record @ State: Nolan Neves (Graham) Freshman


State Alternate @ Norwalk: Cody Mies (Ontario) Junior

State Alternate @ Alliance: Evan Anderson (Aurora) Freshman

State Alternate @ Heath: Dalton Cunningham (River View) Junior

State Alternate @ Wilmington: Noah Harrison (Valley View) Sophomore


District 6th @ Norwalk: Dylan McCandless (Bryan) Sophomore

District 6th @ Alliance: Nate Amato (Tallmadge) Sophomore

District 6th @ Heath: Cooper Graham (River Valley) Sophomore

District 6th @ Wilmington: Jared Kremer (Franklin) Junior

 

 




 

195

State Champ: Nick Crawford (Canfield) Junior

State 4th Place: Brent Paulus (Louisville) Junior


Consi R12: Keith Bodnar (Steubenville) Junior

Consi R12: Kenny Marra (West Branch) Sophomore


0-2 Record @ State: Terion Stewart (Sandusky) Junior

0-2 Record @ State: Colton Doyle (Clinton-Massie) Sophomore


State Alternate @ Norwalk: Aidan Nunez (Bellevue) Junior

State Alternate @ Heath: Derek Witsberger (St. Clairsville) Junior

State Alternate @ Wilmington: Garrett Gross (Bellefontaine) Junior


District 6th @ Norwalk: Nick Hickman (Keystone) Sophomore

District 6th @ Alliance: Owen Weaver (Lake Catholic) Junior

District 6th @ Heath: Antonio Burns (London) Freshman

 


 


 

 

220

State Runner-Up: Max Fausnaugh (Bowling Green) Junior

State 3rd Place: Alec Maloney (Sandusky) Junior

State 5th Place: Skylor Wooley (East Liverpool) Junior


Consi R12: Blake Robbins (Louisville) Junior

Consi R12: Noah Eikenbary (Kenton) Junior


0-2 Record @ State: Kade Rawlins (Greenfield McClain) Sophomore

0-2 Record @ State: Charles Taylor (Geneva) Sophomore


State Qualifier: Breslin Walker (CVCA) Junior *DID NOT WRESTLE*


State Alternate @ Heath: Logan Williams (Minerva) Junior


District 6th @ Norwalk: Dylan Adkins (Bellevue) Junior

District 6th @ Wilmington: Tytan Grote (Greenville) Junior

 

 

 

 



285

State Champ: Alex Coleman (Hamilton Ross) Junior

State 4th Place: Cole Potts (Columbus DeSales) Junior


Consi R12: David Hooks (Akron STVM) Junior

Consi R12: Jacob Jackson (Toledo C.C.) Junior


0-2 Record @ State: Jarrett Burress (Minerva) Sophomore

0-2 Record @ State: Daniel Wirth (Beaver Local) Junior


State Alternate @ Norwalk: Sammy Sosa (Wauson) Junior

State Alternate @ Alliance: Jaret Hall (Chardon) Junior

State Alternate @ Heath: Dylan Wogerman (Athens) Junior

State Alternate @ Wilmington: Collin Roar (Logan Elm) Sophomore


District 6th @ Alliance: Richie Hofus (Canfield) Junior

District 6th @ Heath: Jacob Danielson (New Lexington) Sophomore