BOROFANOHIO.NET 

Subtitle

 
 

DIVISION 2
2021 RETURNEES

 

106

State 1st: Beric Jordan (Graham) Freshman

State 2nd: Codie Cuerbo (Aurora) Junior

State 3rd: Tyler Hisey Junior (St. Mary’s Memorial) Junior

State 4th: Zach Bellissimo(Perry) Junior

State 5th: Javaan Yarbrough (Copley) Freshman

State 6th: Collin Twigg (Wauseon) Sophomore

State 7th: Billy Smith (Perkins) Junior

State 8th: Ruben Pina-Lorenzana (Firelands) Sophomore


1-2 at State: Connor Norris (Minerva) Freshman

1-2 at State: Brady Fisher (London) Junior

1-2 at State: Kolten Barker (Carrollton) Freshman


0-2 at State: Ty Stricko (Canfield) Sophomore

0-2 at State: Gannon Kazmirski (St. Clairsville) Junior

0-2 at State: Brady Smith (West Holmes) Junior


Norwalk 5th: Jacob Ohl (Ontario) Freshman

Perry 5th: Dylan Rhoads (Louisville) Sophomore

Gallia Academy 5th: Ethan Burkhart (New Lexington) Sophomore

Wilmington 5th: Xavier Pierce (Jonathan Alder) Sophomore


Norwalk 6th: Colyn Limbert (Medina Buckeye) Freshman

Perry 6th: Austin Shutsa (Norton) Freshman

Gallia Academy 6th: Leo Riley (Athens) Freshman

Wilmington 6th: Jovanni Greco (Hamilton Ross) Freshman






113

State 4th: Josh Carman (Carrollton) Freshman

State 6th: Malachi O’Leary (Wyoming) Junior

State 7th: Cooper Rathburn (Bishop Hartley) Freshman

State 8th: Mason Taylor (West Holmes) Sophomore


1-2 at State: Cooper Rathburn (Bishop Hartley) Freshman

1-2 at State: Alexander Crane (Sheridan) Junior


0-2 at State: Anthony Shevlin (Steubenville) Junior

0-2 at State: Braden Hahlen (CVCA) Sophomore

0-2 at State: AJ Kimble (Licking Valley) Junior

0-2 at State: Logan Cravatas (Medina Buckeye) Junior


Norwalk 5th: Trevor Hisey (St. Mary's Memorial) Junior

Perry 5th: Riley Rowan (Perry) Freshman

Gallia Academy 5th: Leroy Steagal (Indian Valley) Freshman

Wilmington 5th: Evan Wilcox (Valley View) Sophomore


Norwalk 6th: Frank Depinet (Upper Sandusky) Junior

Perry 6th: Zane Carr (Triway) Sophomore

Gallia Academy 6th: Colton Smitley (Maysville) Junior

Wilmington 6th: Wyatt Hinton(Norwood) Freshman






120

State 2nd: Brendan McCrone (Lake Catholic) Junior

State 3rd: Brandon Sauter (Batavia) Junior

State 4th: Cameron Deiter (Bowling Green) Junior

State 5th: Anthony Perez (CVCA) Sophomore

State 6th: Zane Van Voorhis (Copley) Junior

State 7th: Brock Christian (Perry) Sophomore


1-2 at State: Isaac Meese (Indian Valley) Freshman

1-2 at State: Levi Pidgeon (Carrollton) Freshman


0-2 at State: Owen Eagan (Columbus DeSales) Sophomore

0-2 at State: Carson Hibbs (Wilmington) Sophomore


Norwalk 5th: Lance Overmyer (Clyde) Freshman


Gallia Academy 6th: Branton Dawes (Washington CH) Junior

Wilmington 6th: Joe Perkins (Licking Valley) Junior






126

State 1st: Nolan Gessler (Graham) Junior

State 2nd: Alijah Stevens (Licking Valley) Junior

State 7th: Te`Andre Allen (Orange) Junior

State 8th: Jack Sparent (West Geauga) Junior


1-2 at State: Mark Emmerling (Beaver Local) Junior

1-2 at State: Landon Engle (Celina) Junior


0-2 at State: Caleb Kennington (Kenton Ridge) Junior

0-2 at State: Weston Melvin (Miami Trace) Junior

0-2 at State: Cohen Bunting (John Glenn) Freshman

0-2 at State: Matt Ellis (Waynesville) Junior


Norwalk 5th: Bryce Skinner (Akron STVM) Sophomore

Gallia Academy 5th: Quake Beatty (Indian Valley) Freshman

Wilmington 5th: Nathan Kulbe (Batavia) Sophomore


Norwalk 6th: Zaden Torres (Wauseon) Sophomore

Perry 6th: Rubyn Semedo (Cleveland CC) Junior

Gallia Academy 6th: Harrison Kazmirski (St. Clairsville) Freshman

Wilmington 6th: Zack Lopez (Columbus DeSales) Freshman






132

State 2nd: Pito Castro (Louisville) Junior

State 4th: Nick Hart (Graham) Sophomore

State 5th: Bret Minnick (Tiffin Columbian) Junior

State 6th: Elliott Alessia (Akron STVM) Junior

State 8th: Lawson Grime (Wauseon) Junior


1-2 at State: Donovan Paes (Streetsboro) Sophomore

1-2 at State: Dylan Strouse (West Holmes) Junior


0-2 at State: Griffin Adkins (Ashland) Junior

0-2 at State: Tyler Beckley (Indian Valley) Junior


Norwalk 5th: Bo DiJulius (Aurora) Junior

Perry 5th: Tristin Greene (Keystone) Freshman

Gallia Academy 5th: Jaymin Salsberry (Beavel Local) Junior

Wilmington 5th: Thane McCoy (Wilmington) Sophomore


Norwalk 6th: James Simms (Fostoria) Freshman

Gallia Academy 6th: Garytt Schwall (Gallia Academy) Junior

Wilmington 6th: Aidan Rush (Columbus DeSales) Freshman






138

State 4th: Ethan Smith (Lake Catholic) Junior

State 5th: Eddie Neitenbach (Medina Buckeye) Freshman


1-2 at State: Tucker Kaufman (West Holmes) Junior


0-2 at State: Justin Smythe (Bellevue) Junior

0-2 at State: Calvin Rowan (Perry) Junior

0-2 at State: CJ Poole (Tiffin Columbian) Sophomore


DNW at State: Oliver Byerly (Jonathan Alder) Sophomore


Norwalk 5th: Conner Douglass (Elida) Junior

Gallia Academy 5th: CJ Spencer (Indian Creek) Sophomore


Norwalk 6th: Angel Rosales (Ottawa-Glandorf) Sophomore

Perry 6th: Luke Rawany (Woodridge) Junior






145

State 2nd: Logan Ours (Beaver Local) Junior

State 7th: Wyatt Abele (New Lexington) Junior

State 8th: Maddox Simcoe (Tiffin Columbian) Sophomore


1-2 at State: Dominic Paterra (Indian Creek) Sophomore

1-2 at State: Mike Kinzel (Bowling Green) Sophomore

1-2 at State: Caden Stout (St. Clairsville) Junior


0-2 at State: Alex Pitsch (Monroe) Junior

0-2 at State: Braden Rolf (Clinton-Massie) Junior


Gallia Academy 5th: Isaiah Armstrong (Tri-Valley) Junior


Norwalk 6th: Nicholas Abounader (Benedictine) Junior

Gallia Academy 6th: Domanick Speelman (Carrollton) Junior






152

State 6th: Max Kirby (Fairless) Junior

State 7th: Cody Matthews (Marengo Highland) Junior


1-2 at State: Trevor Badiu (Medina Buckeye) Junior

1-2 at State: John Metzger (Ashland) Sophomore


0-2 at State: Connor Twigg (Wauseon) Junior

0-2 at State: Brandon Kiser (Dover) Junior


Norwalk 5th: Sam Partain (Chagrin Falls) Junior


Norwalk 6th: Landon Campbell (Galion) Freshman

Perry 6th: Ethan Hicks (Perry) Junior

Gallia Academy 6th: Charlie Gibbs (New Philadelphia) Junior

Wilmington 6th: Hank Williams (Bethel-Tate) Junior






160

State 2nd: Ethan Turnbaugh (Ontario) Junior

State 3rd: Antwaun Burns (London) Junior

State 6th: Max Ray (Bellevue) Sophomore

State 7th: Gunner Cramblett (Graham) Freshman


1-2 at State: Eric Williams (East Liverpool) Sophomore


0-2 at State: Zaidan Kessler (Wauseon) Sophomore


Perry 5th: Shane Michael (Ravenna) Junior


Gallia Academy 6th: Hudson Shamblin (Gallia Academy) Freshman






170

State 1st: Brody Conley (Tiffin Columbian) Junior

State 2nd: Dylan Newsome (Bishop Hartley) Sophomore


1-2 at State: Hunter Hutcheson (Madison Comprehensive) Sophomore


0-2 at State: Ryan Price (Akron STVM) Sophomore

0-2 at State: Austin Kovar (Wauseon) Freshman


Norwalk 5th: Cade Carroll (Clyde) Junior

Perry 5th: Reid Beddow (Norton) Junior


Norwalk 6th: Dillon Badiu (Medina Buckeye) Freshman

Wilmington 6th: Kaiden Starks (Badin) Sophomore






182

State 2nd: Carter Neves (Graham) Freshman

State 6th: Brenden Sever (Louisville) Junior


1-2 at State: Caden Kenworthy (Cambridge) Junior


0-2 at State: Jude Hess (Hamilton Ross) Junior

0-2 at State: Jared Hancock (Wyoming) Junior


Norwalk 5th: Stashu Patterson (St. Mary's Memorial) Junior

Perry 5th: Jackson Dougherty (Akron Hoban) Sophomore

Gallia Academy 5th: Brandon Kinney (Steubenville) Junior


Norwalk 6th: Manny Aller (Tiffin Columbian) Freshman

Gallia Academy 6th: Garrett Hilliard (Minerva) Junior

Wilmington 6th: Dillon Davidson (Taylor) Junior






195

State 1st: Dylan Fishback (Aurora) Junior

State 3rd: Austin Starr (Indian) Junior

State 4th: Max Shulaw (Columbus DeSales) Freshman

State 6th: Eli Emmons (Badin) Junior

State 8th: Zack Burroughs (Graham) Junior


1-2 at State: Noah Peterson (Louisville) Junior

1-2 at State: Dillon Smith (Poland Seminary) Junior


0-2 at State: Bryce Bennett (Miami Trace) Junior


Perry 5th: Steven Marra (West Branch) Junior

Gallia Academy 5th: Elisha Baldridge (West Holmes) Sophomore


Perry 6th: Bryce Wheatley (NDCL) Freshman

Gallia Academy 6th: Brayden Easton (Gallia Academy) Junior

Wilmington 6th: Colton Hultgren (Milton-Union) Sophomore






220

State 1st: Kyle Snider (CVCA) Sophomore

State 2nd: Bryson Getz (Akron STVM) Sophomore

State 4th: Elijah Lllewellyn (Indian Creek) Sophomore


1-2 at State: Evan Lykins (Graham) Junior


0-2 at State: Antonio Burns (London) Junior

0-2 at State: Cody Logan (C.F. Northwest) Junior


Norwalk 5th: Evan Straub (Bellevue) Junior

Perry 5th: Davian Greenlee (Akron Buchtel)


Perry 6th: Alex McDonald (Chardon) Junior

Gallia Academy 6th: Michael Wagner (River View) Junior






285

State 1st: Todd Allen (Medina Buckeye) Sophomore

State 3rd: Nolan Neves (Graham) Junior

State 4th: Thadd Huff (London) Junior

State 6th: Alistair Larson (Woodridge) Junior

State 8th: Cameron Brazek (Louisville) Junior


1-2 at State: Alex Griffith (Galion) Freshman

1-2 at State: George Samson (Maysville) Junior


0-2 at State: Gage Gibson (Warren Howland) Junior

0-2 at State: Brett Brooks (Wilmington) Junior


DNW at State: Nick Bowser (Hubbard) Freshman


Norwalk 5th: Brock Nunez (Bellevue) Junior


Gallia Academy 6th: Joey Tristano (Dover) Sophomore

Wilmington 6th: Lane Schulz (Clinton-Massie) Junior






Returning State Points

1. Graham 113.5

2. Aurora 51.5

3. Lake Catholic 39.5

4. Medina Buckeye 36

5. Louisville 35






Current Winning Streaks (Min. 40)

65 Brody Conley (Tiffin Columbian) Junior

60 Dylan Fishback (Aurora) Junior

40 Kyle Snider (CVCA) Sophomore