BOROFANOHIO.NET 

Subtitle

 
 

Division 3 Returnees

Posted: April 4, 2018

 

106

State Champ: Casey Barnett (Milan Edison) Freshman

State Runner-Up: Lucian Brink (Coshocton) Sophomore

State 3rd Place: Aidan McAlexander (Antwerp) Junior

State 4th Place: Wyatt Riddle (East Clinton) Sophomore

State 5th Place: Collin Yinger (Nelsonville-York) Junior

State 6th Place: Kellan Anderson (Covington) Freshman

State 7th Place: Zack Mattin (Delta) Freshman

State 8th Place: Brett Szuhay (Crestwood) Sophomore


Consi R12: Tyler Davis (Oak Harbor) Freshman

Consi R12: Teagan Hendricks (Greeneview) Freshman

Consi R12: Mike Prikryl (Rootstown) Freshman


0-2 Record @ State: Dylan Martin (W. Salem Northwestern) Sophomore

0-2 Record @ State: Josh Proper (Delaware Christian) Freshman

0-2 Record @ State: Alex Overly (Shenandoah) Freshman


District 5th @ Defiance: Kole Freeman (Hopewell-Loudon) Freshman

District 5th @ Garfield Hts.: Brandt Virden (Columbiana) Junior

District 5th @ Heath: Branden Parsons (Caldwell) Freshman

District 5th @ Troy: Caleb Schroer (Troy Christian) Sophomore


District 6th @ Defiance: Jayden Strickland (South Central) Freshman

District 6th @ Garfield Hts.: Joey Bond (Newbury) Freshman

District 6th @ Heath: Jon Polley (Marion Pleasant) Sophomore

District 6th @ Troy: Olivia Shore (Miami East) Freshman






113

State Champ: Ethan Turner (Troy Christian) Sophomore

State Runner-Up: Oscar Sanchez (Genoa) Junior

State 3rd Place: Caleb Edwards (Rootstown) Freshman

State 4th Place: Ray Adams (Milan Edison) Junior

State 5th Place: Gavin Weaver (Newcomerstown) Sophomore

State 6th Place: Antonio Lecki (Milbury Lake) Sophomore

State 7th Place: Austin Guthrie (Coshocton) Junior

State 8th Place: Cael Vanderhorst (Covington) Freshman


Consi R12: Marshall Niswonger (Caldwell) Junior

Consi R12: Max Boaz (Cin. Country Day) Freshman

Consi R12: Brandon Hahn (Eastwood) Freshman


0-2 Record @ State: Jackson Reineke (Hawken) Sophomore

0-2 Record @ State: Jake Edelman (Pymatuning Valley) Sophomore

0-2 Record @ State: Chase Caprella (Allen East) Sophomore

0-2 Record @ State: Kyle Keenan (South Range) Junior


District 5th @ Defiance: Reece Mullholland (Carey) Sophomore

District 5th @ Garfield Hts.: Gabe Mathias (Waynedale) Freshman

District 5th @ Heath: Joseph Bonfini (Bellaire) Junior

District 5th @ Troy: Jacob Edwards (River Valley) Junior


District 6th @ Defiance: Gabe Meyer (Delta) Freshman

District 6th @ Garfield Hts.: Trevor Meeker (Grand Valley) Freshman

District 6th @ Heath: Chase Ward (Martins Ferry) Sophomore

District 6th @ Troy: Brian Chmielewski (Coldwater) Junior






120

State Runner-Up: Julian Sanchez (Genoa) Junior

State 3rd Place: Cameron Dickman (Oak Harbor) Junior

State 6th Place: Brian Palmer (Buckeye Local) Freshman

State 7th Place: Trey Sander (Bethel-Tate) Junior

State 8th Place: Jake White (Akron Manchester) Sophomore


Consi R12: Zack Schaller (Swanton) Junior

Consi R12: Hayden Johnson (Richmond Edison) Sophomore

Consi R12: Drake Carmean (Allen East) Freshman

Consi R12: Jacob Poling (Versailles) Freshman


0-2 Record @ State: Konnor Duncan (Kirtland) Junior

0-2 Record @ State: Storm Stanley (Waynedale) Freshman


District 5th @ Troy: Lane McCombs (S.C. Southeastern) Junior


District 6th @ Defiance: Ashton Varney (Montpellier) Junior

District 6th @ Garfield Hts.: Blake Rising (Mapleton) Sophomore

District 6th @ Heath: Corey Phillips (Coshocton) Junior






126

State Champ: Cole Mattin (Delta) Junior

State Runner-Up: Klay Reeves (Johnstown Northridge) Junior

State 4th Place: Zach Larue (Akron Manchester) Junior

State 5th Place: Devan Hendricks (Greeneview) Junior

State 6th Place: Logan Hursey (Newcomerstown) Freshman

State 7th Place: Dakota Blanton (Ashland Crestview) Junior

State 8th Place: Gavin Ramos (Northmor) Sophomore


Consi R12: Ethin Hoffman (Arcanum) Junior

Consi R12: Joey Buckland (West Jefferson) Junior

Consi R12: Kaleb Nickels (Miami East) Sophomore


0-2 Record @ State: Jamie Viront (Tuslaw) Junior

0-2 Record @ State: Seth Majewski (Brooklyn) Junior

0-2 Record @ State: Michael Kucera (Independence) Junior


District 5th @ Defiance: Matthew Dewitz (Oak Harbor) Sophomore

District 5th @ Garfield Hts.: Austin Shepherd (Norwayne) Freshman

District 5th @ Troy: Tyler Bauer (Wayne Trace) Junior


District 6th @ Defiance: David Garcia (Gibsonburg) Sophomore

District 6th @ Garfield Hts.: Cory Stiffler (Orrville) Freshman

District 6th @ Heath: Donnell Marshall (Centerburg) Freshman

District 6th @ Troy: Isaac Hernandez (Ottawa-Glandorf) Junior






132

State Champ: Dylan D’Emilio (Genoa)

State 3rd Place: Clint Brown (Legacy Christian) Sophomore

State 4th Place: Parker Watson (Lutheran West) Junior

State 5th Place: Niko Chilson (Rootstown) Junior

State 8th Place: Cael Rowland (W. Salem Northwestern) Junior


Consi R12: Blake Barrick (Coshocton) Junior

Consi R12: Peyton Lane (National Trail) Sophomore


0-2 Record @ State: Tad Jensen (Oak Harbor) Junior

0-2 Record @ State: Noah Inboden (Nelsonville-York) Sophomore


District 5th @ Defiance: Zach Rocha (Archbold) Junior

District 5th @ Heath: Haden Offenberger (Waterford) Freshman


District 6th @ Defiance: Wil Roth (SMCC) Junior

District 6th @ Garfield Hts.: Nick Cianciola (Canton CC) Junior

District 6th @ Heath: Nate Weaver (Mount Gilead) Junior






138

State Champ: Nick Burgard (Ashtabula St. John) Junior

State 3rd Place: Dustin Morgillo (Genoa) Sophomore

State 6th Place: Jordan Keegan (Milan Edison) Junior

State 8th Place: Carter Winegardner (West Muskingum) Sophomore


Consi R12: Brier Marthey (Tuslaw) Sophomore


0-2 Record @ State: Collin Wiley (Caldwell) Sophomore

0-2 Record @ State: Teryn DeBold (Seneca East) Junior


District 5th @ Defiance: Dawson Swicegood (Delta) Junior

District 5th @ Garfield Hts.: Trent Duvall (Rootstown) Junior

District 5th @ Heath: Brady Crum (Union Local) Freshman

District 5th @ Troy: Colton Robins (Reading) Junior


District 6th @ Heath: David Chapman (Crooksville) Freshman

District 6th @ Troy: Travis Howard (Preble Shawnee) Freshman






145

State 5th Place: Joey Caprella (Lima CC) Junior


Consi R12: Brennan Shirley (Tuslaw) Junior

Consi R12: Mason Kuneff (Bridgeport) Junior


0-2 Record @ State: Andrew McFee (West Muskingum) Sophomore

0-2 Record @ State: Beau Lefever (Mapleton) Junior

0-2 Record @ State: Andrew Halko (Bishop Ready) Junior

0-2 Record @ State: Dylan Schenck (Milton-Union) Junior


District 5th @ Defiance: Jacob Dillon (McComb) Sophomore


District 6th @ Defiance: Tyler Kay (Liberty Center) Junior

District 6th @ Garfield Hts.: Jarrett Varner (Waynedale) Junior

District 6th @ Heath: Josh Patterson (Ridgedale) Junior

District 6th @ Troy: Austin Awan (Troy Christian) Freshman






152

State Runner-Up: David Cumberledge (Ashtabula St. John) Sophomore

State 3rd Place: Conor Becker (Northmor) Sophomore

State 5th Place: Kyle Ryder (Tuslaw) Junior

State 6th Place: Billy Luft (Newark Catholic) Junior


Consi R12: Trevor Franks (Lakota) Sophomore

Consi R12: Dillon Walker (Legacy Christian) Sophomore

Consi R12: Clayton Schirmer (Blanchester) Junior


0-2 Record @ State: Carlton Roberts (Rossford) Sophomore

0-2 Record @ State: Nick Skye (Mogadore) Freshman

0-2 Record @ State: Keringten Martin (Covington) Junior

0-2 Record @ State: Coltin Meek (Newcomerstown) Freshman


District 5th @ Troy: Josh Fink (Coldwater) Junior


District 6th @ Defiance: Kevin Contos (Oregon Clay) Sophomore

District 6th @ Garfield Hts.: Connor Hrubik (Garrettsville Garfield) Sophomore

District 6th @ Heath: Andy Williamson (Mount Gilead) Freshman

District 6th @ Troy: John Cline (East Clinton) Sophomore






160

State 3rd Place: James Limongi (Genoa) Junior

State 4th Place: Santino Kusic (Bridgeport) Junior

State 7th Place: Sevi Garza (Rittman) Freshman

State 8th Place: Ryan Marvin (Swanton) Junior


Consi R12: Seth Henderson (MVCA) Junior

Consi R12: Brady Jaso (Gibsonburg) Junior


District 5th @ Garfield Hts.: Clayton Takacs (Grand Valley) Junior

District 5th @ Heath: Tony Martinez (Northmor) Junior


District 6th @ Defiance: D.J. Slone (Willard) Sophomore

District 6th @ Garfield Hts.: Gavin Davis (Loudonville) Sophomore

District 6th @ Heath: Reece Franks (Sandy Valley) Freshman

District 6th @ Troy: Devin Oligee (Middletown Madison) Freshman






170

State Champ: Jacob Lagoa (Ashtabula St. John) Sophomore

State 3rd Place: Brad Mendoza (Gibsonburg) Junior

State 5th Place: Tanner May (Carey) Sophomore

State 6th Place: TJ Rhamy (Patrick Henry) Sophomore

State 7th Place: Danny Rosales (Ottawa-Glandorf) Junior


Consi R12: Craig Montgomery (Troy Christian) Sophomore


0-2 Record @ State: Justin Colbert (Clearview) Junior

0-2 Record @ State: Richard McFarland (Martins Ferry) Sophomore

0-2 Record @ State: Kaden Kidd (Norwayne) Freshman

0-2 Record @ State: Ethan Pappas (Richmond Edison) Freshman


District 5th @ Defiance: J.D. Osborn (Delta) Sophomore

District 5th @ Heath: Tristan Bush (Johnstown-Monroe) Junior


District 6th @ Heath: Joshua Newell (Sandy Valley) Junior






182

State 4th Place: Chris Langguth (Rootstown) Junior

State 6th Place: Jake Loar (Tuslaw) Junior

State 7th Place: Wil Morrow (Patrick Henry) Sophomore


Consi R12: Garrett Neth (Allen East) Sophomore

Consi R12: Drake Dobson (Martins Ferry) Junior


0-2 Record @ State: Chris Cox-Wilson (North Union) Junior

0-2 Record @ State: Mason Babcock (Archbold) Sophomore

0-2 Record @ State: Colton Snyder (Nelsonville-York) Freshman


District 5th @ Heath: Mason Wiley (Caldwell) Junior

District 5th @ Troy: Quincy Brown (Middletown Madison) Sophomore

District 6th @ Troy: Justin Wieging Delphos St. John’s) Junior






195

State Champ: Hudson Jump (Grandview Hts.) Junior

State 4th Place: Deandre Nassar (Bluffton) Junior

State 7th Place: Ryan Boyle (Rootstown) Junior

State 8th Place: Jake Sage (Oak Harbor) Junior


Consi R12: Levi Morrison (Greenon) Junior


0-2 Record @ State: Gage Kerrigan (Covington) Sophomore


District 5th @ Heath: Ian Joyce (Trimble) Sophomore

District 5th @ Troy: Major Stratton (West Liberty-Salem) Junior


District 6th @ Defiance: T’che Leroux (Monroeville) Junior

District 6th @ Garfield Hts.: Mitch Sanders (Newbury) Sophomore

District 6th @ Heath: Zac Cesario (Buckeye Local) Sophomore

District 6th @ Troy: Matt Schmersal (Ottawa-Glandorf) Junior






220

State 3rd Place: Noah Price (Fremont St. Joseph CC)

State 5th Place: Donovan McCollister (Nelsonville-York) Junior

State 6th Place: Caleb Carpenter (Liberty Center) Junior


Consi R12: Dylan Thompson (North Union) Junior

Consi R12: Brenden Dalton (Miami East) Junior


0-2 Record @ State: Dylan Sargent (Columbus Grove) Sophomore

0-2 Record @ State: Hunter Braithwaite (West Jefferson) Junior

0-2 Record @ State: Dalton Richard (Delta) Junior


District 5th @ Troy: Nick Baker (Troy Christian) Junior


District 6th @ Garfield Hts.: Justin Bell (Columbia) Junior

District 6th @ Troy: Ty Stevenson (Preble Shawnee) Sophomore






285

State 3rd Place: Noah Koch (Genoa) Junior

State 8th Place: Joe Warren (Smithville) Junior


Consi R12: Jeff Meyer (Columbus Grove) Freshman

Consi R12: Trey Leroux (Monroeville) Sophomore


0-2 Record @ State: Kain Brossia (Elmwood) Junior

District 5th @ Heath: Liam Kirkpatrick (Newark Catholic) Junior

District 5th @ Troy: Chase Jordan (Greeneview) Junior


District 6th @ Defiance: Raven Brant (Willard) Junior

District 6th @ Heath: Sheldon Harter (West Muskingum) Junior

District 6th @ Troy: Isaiah Lafontaine (Chil. Southeastern) Junior