BOROFANOHIO.NET 

Subtitle

 
 

Division 1 Returnees

Posted: April 4, 2018

 

106

State Runner-Up: Dustin Norris (LaSalle) Freshman

State 3rd Place: Logan Agin (Lancaster) Sophomore

State 4th Place: Jack Stanley (Brecksville) Junior

State 5th Place: Richie Delsanter (St. Edward) Freshman

State 7th Place: Pacey Najdusak (Mason) Sophomore

State 8th Place: William Doepker (Elder) Sophomore


Consi R12: Shane Heil (Berea-Midpark) Freshman

Consi R12: Kolin Howard (Maple Hts.) Sophomore

Consi R12: Colin Roberts (Austintown Fitch) Freshman

Consi R12: Mikey Lewarchik (Wadsworth) Freshman


0-2 Record @ State: Bo Branson (Pickerington Central) Sophomore

0-2 Record @ State: Dawson Sawchuk (Hilliard Bradley) Freshman

0-2 Record @ State: Sky Wisecarver (Tri-Valley) Junior

0-2 Record @ State: Chris Rocha (Painesville Riverside) Freshman


District 5th @ Perrysburg: Johnny Novak (St. Ignatius) Sophomore

District 5th @ Hoover: Anthony White (Mayfield) Freshman

District 5th @ Darby: James Baumann (Dublin Coffman) Freshman

District 5th @ Fairmont: Jake Vayo-Smith (Sycamore) Junior


District 6th @ Perrysburg: Case George (Ashland) Freshman

District 6th @ Hoover: Jonathan Dimos (Massillon Jackson) Freshman


Other: Cole Skinner (LaSalle) – Transfer from Middletown Madison (3x OAC JH Champ)

Other: Jacob Moon (Oregon Clay) Freshman – Ironman Placer (Injured before Sectionals)






113

State Champ: Lucas Byrd (LaSalle) Junior

State Runner-Up: Dylan Shawver (Elyria) Sophomore

State 4th Place: Jacob Sherman (Olentangy) Junior

State 6th Place: Moustapha Bal (Fairfield) Junior

State 7th Place: Nick Sabin (Mentor) Sophomore

State 8th Place: Mitch Herren (Upper Arlington) Junior


Consi R12: Jake Williams (Massillon Perry) Sophomore

Consi R12: Pino Dipierro (Berea-Midpark) Sophomore

Consi R12: Kyren Butler (Copley) Freshman

Consi R12: Jack Haskin (Toledo Whitmer) Freshman


0-2 Record @ State: Jacob Reed (Lancaster) Freshman

0-2 Record @ State: Dominic DiTullio (Mason) Freshman

0-2 Record @ State: Cristian Salazar (Gahanna Lincoln) Junior


District 5th @ Perrysburg: Scott Richter (St. Edward) Sophomore

District 5th @ Hoover: Craig Schramm (Ellet) Sophomore


District 6th @ Hoover: Vincent Favazzo (Mayfield) Sophomore

District 6th @ Darby: Cole Jackson (Olentangy Orange) Junior

District 6th @ Fairmont: Josh Suddeth (Vandalia Butler) Junior






120

State Champ: Julian Tagg (Brecksville) Sophomore

State 3rd Place: Jake Canitano (Solon) Junior

State 4th Place: Angelo Rini (St. Edward) Junior

State 5th Place: Antoine Allen (LaSalle) Sophomore

State 6th Place: Logan Heil (Brunswick) Junior

State 7th Place: Landon Hacker (Wadsworth) Freshman


Consi R12: Joseph Eckelberry (Tri-Valley) Freshman

Consi R12: Logan Hoskins (Vandalia Butler) Sophomore

Consi R12: Cameron Baird (Harrison) Junior


0-2 Record @ State: Kyle Maville (Oregon Clay) Junior

0-2 Record @ State: Jesse Bowers (Upper Arlington) Sophomore

0-2 Record @ State: Mason Kleinberg (Springboro) Sophomore


District 5th @ Perrysburg: Ricardo Oviedo (Perrysburg) Sophomore

District 5th @ Hoover: Zack Wiseman (Stow) Freshman

District 5th @ Darby: Mitchell Coultas (Licking Hts.) Junior


District 6th @ Perrysburg: Caden Wendling (Berea-Midpark) Sophomore

District 6th @ Fairmont: Cristian Chavez (Lakota East) Junior






126

State Champ: Bryce Hepner (St. Edward) Sophomore

State Runner-Up: Mick Burnett (Elyria) Sophomore

State 3rd Place: Casey Wiles (LaSalle) Freshman

State 4th Place: Jimmy Carmany (Brecksville) Sophomore

State 5th Place: Jaivon Jones (Shaker Hts.) Junior

State 7th Place: Jabari Thomas (Fairfield) Junior

State 8th Place: Gus Sutton (Austintown-Fitch) Junior


Consi R12: Jack Collins (Elder) Sophomore

Consi R12: Micah Norwood (Lancaster) Freshman


0-2 Record @ State: Derek Fields (Brunswick) Freshman

0-2 Record @ State: Rocco Torio (Olentangy Orange) Sophomore

0-2 Record @ State: Michael Kelley (Barberton) Sophomore

0-2 Record @ State: Mike Daly (Oregon Clay) Freshman


District 5th @ Hoover: Nate DeBoe (Mentor) Junior

District 5th @ Darby: Nick Varanelli (Olentangy) Junior

District 5th @ Fairmont: Bailey Suddeth (Vandalia Butler) Junior


District 6th @ Perrysburg: D.J. Huff (St. Ignatius) Junior

District 6th @ Fairmont: Kobey Bronaugh (Milford) Junior


Other: Jordan Crace (Elyria) – Transfer from Graham (2017 State Champ)

Other: Nick Nastasi (Kenston) Sophomore – 2017 State Qualifier (Injured before Districts)






132

State Champ: Gabriel Tagg (Brecksville) Junior

State 5th Place: Logan Messer (Wadsworth) Freshman

State 6th Place: Jordan Ward (Moeller) Junior

State 8th Place: Blake Saito (Olentangy Liberty) Sophomore


Consi R12: Caleb Graber (Green) Junior

Consi R12: Darnai Heard (LaSalle) Freshman

Consi R12: Mason Sparks (Marion Harding) Junior


0-2 Record @ State: Kuric Buell (Worthington Kilbourne) Sophomore

0-2 Record @ State: Jake Visintine (Ashland) Junior

0-2 Record @ State: Connor DeBoe (Mentor) Junior

0-2 Record @ State: Andrew Knick (Northmont) Sophomore


District 5th @ Perrysburg: Andrew Philion (Midview) Sophomore

District 5th @ Darby: Joey Orlando (Upper Arlington) Junior

District 5th @ Fairmont: Sam Glassco (Mason) Junior


District 6th @ Hoover: Jake Bryson (Medina Highland) Sophomore

District 6th @ Darby: Zach Williams (Delaware Hayes) Junior






138

State Champ: Bryce Andonian (St. Edward) Junior

State Runner-Up: Luke Baughman (Wadsworth) Junior

State 3rd Place: Marco Regalbuto (Brecksville) Junior

State 4th Place: Daniel Segura (Dublin Scioto) Sophomore

State 6th Place: Daniel Patten (Stow) Sophomore

State 7th Place: Matt Zuckerman (Elyria) Junior

State 8th Place: Mitchell Collica (Nordonia) Junior


Consi R12: Jacob Bernhardt (Harrison) Junior

Consi R12: Darese Sparkman (Massillon Perry) Junior

Consi R12: Gavin Bell (Beavercreek) Sophomore


0-2 Record @ State: E’lan Heard (LaSalle) Sophomore


District 5th @ Darby: Jacob Williams (Teays Valley) Junior


District 6th @ Perrysburg: Alex Garee (Perrysburg) Freshman

District 6th @ Hoover: Zack Scalf (Barberton) Junior

District 6th @ Darby: Zander Ellison (Hilliard Bradley) Junior






145

State Champ: Victor Voinovich (Brecksville) Freshman

State Runner-Up: Christopher Donathan (Mason) Junior

State 3rd Place: Sam Dover (St. Edward) Junior

State 4th Place: Michael North (Wadsworth) Junior

State 6th Place: Walker Heard (Marysville) Junior

State 7th Place: Austin Mullins (Huber Hts. Wayne) Freshman


Consi R12: Brady Linder (Medina Highland) Sophomore

Consi R12: Amar Thomas (Fairfield) Junior


0-2 Record @ State: Shayne Magda (Madison) Junior


District 6th @ Hoover: Sal Perrine (Nordonia) Freshman

District 6th @ Darby: Gage Hannon (Dublin Scioto) Sophomore


Other: Ryan Whitten (Stebbins) Junior - No postseason (Ranked Top 8)






152

State 3rd Place: Paddy Gallagher (St. Edward) Freshman

State 4th Place: Farouq Muhammed (Elyria) Junior

State 5th Place: Naeem Russell (Lima Senior) Junior

State 6th Place: Drew Wiechers (Centerville) Junior


Consi R12: Jestin Love (Vandalia Butler) Sophomore


0-2 Record @ State: Jonathan List (Medina) Freshman

0-2 Record @ State: Ben Vanadia (Brecksville) Freshman

0-2 Record @ State: Hunter Barker (Grove City) Junior


District 6th @ Perrysburg: Paul Twarog (North Royalton) Junior

District 6th @ Hoover: Christian Marinozzi (Mentor) Junior

District 6th @ Darby: Luke DeWeese (Hilliard Davidson) Junior


Other: Connor Brady (Olentangy Liberty) Junior - 2x State Placer (Injured in early February)

Other: Brett McIntosh (Harrison) Sophomore – Injured before the postseason (2017 Fargo AA)






160

State 4th Place: Nevan Snodgrass (Kettering Fairmont) Sophomore

State 5th Place: Najee Lockett (St. Ignatius) Sophomore

State 7th Place: Trey Sizemore (LaSalle) Junior


Consi R12: Dom Loparo (Wadsworth) Sophomore

Consi R12: Hudson Hightower (St. Edward) Freshman

Consi R12: Cole Foor (Watkins Memorial) Sophomore

Consi R12: Jake Evans (Elyria) Sophomore


0-2 Record @ State: Troy Murphy (Oregon Clay) Junior

0-2 Record @ State: Max VanFossen (Mount Vernon) Junior

0-2 Record @ State: Joe Koplow (Kenston) Junior


District 5th @ Perrysburg: Jackson Weissinger (Fremont Ross) Sophomore

District 5th @ Fairmont: Kamal Adewumi (Mason) Junior


District 6th @ Hoover: Kevin Kiussis (Brunswick) Sophomore

District 6th @ Darby: Corbin May (Delaware Hayes) Sophomore






170

State Champ: Carson Kharchla (Olentangy Liberty) Junior

State 7th Place: Mitch Potterf (Westerville North) Junior


Consi R12: Michael Garcar (St. Edward) Sophomore


0-2 Record @ State: Mason Sutandar (Delaware Hayes) Sophomore

0-2 Record @ State: Ethan Hatcher (Brecksville) Sophomore

0-2 Record @ State: Simon Shirley (Harrison) Junior


District 6th @ Hoover: Michael Caniglia (Hudson) Junior

District 6th @ Darby: Jake Nelson (Groveport-Madison) Freshman

District 6th @ Fairmont: Jacob Stamcoff (Springboro) Junior


Other: Michael O’Horo (Boardman) Junior – DNMW at Sectionals (Ranked #5 in 2018 BFA)






182

State 4th Place: Lennox Wolak (Dublin Coffman) Junior

State 6th Place: Gary Wokojance (Barberton) Junior

State 7th Place: Deron Pulliam (Dublin Scioto) Sophomore


Consi R12: Jacob Meek (Oregon Clay) Sophomore


0-2 Record @ State: Sebastian Beachler (Miamisburg) Junior


District 5th @ Darby: Colton Doup (Olentangy) Junior

District 5th @ Fairmont: Jacob Kowalski (Springboro) Sophomore


District 6th @ Darby: Andrew Sherman (Westland) Junior

District 6th @ Fairmont: Dylan Mosher (Western Brown) Junior






195

State 6th Place: Michael Baker (LaSalle) Junior


Consi R12: Caleb Wood (Fremont Ross) Junior

Consi R12: Jarin Curtis (Massillon Perry) Junior

Consi R12: Micha Clemson (Canton McKinley) Junior


0-2 Record @ State: Nick Coyle (Vandalia Butler) Junior


District 5th @ Perrysburg: Jordan Greer (Avon) Sophomore

District 5th @ Hoover: Chrisean Merritt (Maple Hts.) Sophomore

District 5th @ Darby: Logan Painter (Marysville) Junior


District 6th @ Darby: Jack Wilson (New Albany) Junior

District 6th @ Fairmont: Max Boyle (Harrison) Junior






220

State 4th Place: Seamus O’Malley (St. Edward) Junior

State 5th Place: Josh Bever (Ashland) Junior


Consi R12: Adam Luster (Massillon Perry) Sophomore


0-2 Record @ State: Garrett Bledsoe (LaSalle) Junior

0-2 Record @ State: Ethan Smegal (Marysville) Junior

0-2 Record @ State: Jack Roesch (Avon) Junior


District 5th @ Hoover: Jared Sanders (Uniontown Lake) Junior

District 5th @ Darby: Bernie Duran (Dublin Scioto) Junior

District 5th @ Fairmont: Bryan Heyward (Northmont) Junior


District 6th @ Perrysburg: Lazar Gasic (North Royalton) Sophomore

District 6th @ Darby: Kaden Tong (Olentangy Liberty) Sophomore

District 6th @ Fairmont: Ben Blevins (Little Miami) Sophomore






285

State 5th Place: Tyler Connolly (Marysville) Junior

State 8th Place: Jacob Padilla (Huber Hts. Wayne) Sophomore


Consi R12: Max Millin (Massillon Perry) Sophomore


0-2 Record @ State: Michael Mather (Uniontown Lake) Junior


District 5th @ Perrysburg: Daniel Bucknavich (Midview) Sophomore

District 5th @ Fairmont: Robert Brown (LaSalle) Junior


District 6th @ Darby: Donovan Hardin (Dublin Scioto) Sophomore

District 6th @ Fairmont: Jacob Goetz (Centerville) Sophomore